156. Yılda İyi Dersler Darüşşafaka!

İnsanın en değerli varlık, sevginin en hünerli güç, bilginin en yenilmez kuvvet, emeğin en yüce değer olduğu yuvamızda herkese iyi dersler…

Türkiye’nin dört bir yanındaki farklı şehirlerden gelerek 5. sınıfa yeni başlayan öğrencilerimizin aramıza katıldığı Türkiye’nin en köklü eğitim kurumlarından biri olan Darüşşafakada bir eğitim ve öğretim yılı daha başladı. 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı açılış töreni, 9 Eylül’de TİM Maslak Gösteri Merkezi’nde düzenlendi.

Tören, ülkemizi fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesillere emanet eden Demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşlarının; Darüşşafaka kurucularının ve 1863 yılından beri eğitimde fırsat eşitliği imkanını destekleyen değerli bağışçılarımızın anısı önünde bir dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’yla başladı.

Açılış töreninin ilk konuşması Darüşşafaka Okulu Genel Müdürü Ebru Arpacı tarafından yapıldı. Ebru Arpacı’dan sonra sahneye Darüşşafaka Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Öktem çıktı. Konuşmasında teknolojinin eğitimdeki öneminden ve yeni çağın gerekliliklerinden bahseden Tayfun Öktem iyi dilek ve temennilerde bulunarak konuşmasını bitirdi.

Yusuf Ziya Paşa Ödülleri sahiplerini buldu.

2019 üniversite sınavında gösterdikleri başarıyla Yusuf Ziya Paşa Ödülü’nü almaya hak kazanan Daçkalılara, ödülleri, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Öktem ve Darüşşafaka Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından takdim edildi.

2019 mezunlarından en iyi başarı yüzdesi ile üniversiteye yerleşen Daçkalı, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girmeye hak kazanan Deniz Şengün oldu. Deniz Şengün’e ödülünü, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Öktem takdim etti.

Umutcan Beşir: “Belgesel izlemeyi, kitap okumayı ve uzayla ilgili araştırma yapmayı çok seviyorum.”

Ödül töreninden sonra sahneye çıkan 2019 Darüşşafaka Giriş Sınavı birincisi, 5. sınıf öğrencisi Umut Can Beşir, heyecanını ve duygularını şu sözlerle paylaştı: “Herkese merhaba, ben Umutcan Beşir. 154. Dönem öğrencisi olarak Darüşşafakadaki ilk yılım. Sınavı kazandığımı ilk öğrendiğimde çok büyük bir sevinç duydum, ama kazanamayanlar için de üzüldüm. Herkesin bu okulu kazanabilmesini, bu gururu tadabilmesini çok isterdim ama maalesef olmadı. Yapabileceğim bir şey yok, keşke olsaydı. Sağlık olsun. Burada olmak apayrı bir duygu. Daha o kocaman kapıdan girer girmez beni çok güzel bir geleceğin beklediğini, buranın hayatımda pasparlak bir sayfanın başlangıcı olduğunu anladım. Sizlere biraz kendimden bahsedecek olursam belgesel izlemeyi, kitap okumayı ve uzayla ilgili araştırma yapmayı çok sevdiğimi söyleyebilirim. Ayrıca son bir yıldır badmintonla ilgileniyorum. En çok sevindiğim şeylerden bir tanesi de bu aktiviteleri burada da sürdürebilecek olmam. Böyle düşünüyorum, çünkü burada eğitimim ve sosyal hayatım için pek çok olanak var.  Bana bu olanaklar içinde aydınlık bir gelecek sunmak için emek veren aileme ve öğretmenime çok teşekkür ederim.”

2019 Darüşşafaka Giriş Sınavı birincisi Umutcan Beşir’in konuşmasının ardından 154. dönem öğrencilerinden bazıları oryantasyon programında yazmış oldukları mektuplardan seçilen kısımları okudu.

2019-2020 eğitim ve öğretim yılının ilk dersi, İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Füsun Tümsavaş tarafından verildi. Yuvaya yeni katılan öğrencilerin heyecanını görmekten dolayı çok mutlu olduğunu dile getiren Tümsavaş, konuşmasında kendi iş yaşamından da örnek verdi. Türkiye İş Bankası’nın ilk kadın yönetim kurulu başkanı olduğunu söyleyen Tümsavaş, kadınların artık iş hayatında daha çok söz sahibi olmasından dolayı duyduğu mutluluğu ifade etti.

Füsun Tümsavaş’ın konuşmasının ardından sahneye 5. Sınıflar Korosu çıktı. Koroya, sahnede Darüşşafaka Basketbol Takımı oyuncuları da eşlik etti. Törende, “Tebessüm”, “Günaydın Çocuklar” şarkıları seslendirildi ve hep bir ağızdan Daçka marşı söylendi.

“Eğitimde Fırsat Eşitliği”nin sembolü Darüşşafakada yeni bir yıl daha başladı. Sağlık, mutluluk ve başarılarla dolu bir yıl olsun. İyi dersler Daçka!

Ada Dijital Ajans