155. Dönem Öğrencilerimiz Artık Liseli

Darüşşafaka Ortaokulu 8. sınıf öğrencileri, 11 Haziran’da Darüşşafaka Ayhan Şahenk Spor Salonu’nda düzenlenen törenle diplomalarını aldı. Darüşşafaka ailesi, Darüşşafaka Lisesinin yeni öğrencilerini bu özel günde yalnız bırakmadı.

Darüşşafaka Ortaokulu 155. Dönem öğrencilerinin liseye uğurlama törenine; Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Güleç, Yönetim Kurulu Eski Başkanı ve Yüksek Danışma Kurulu (YDK) Üyesi Zekeriya Yıldırım, Yönetim Kurulu Eski Başkanı ve YDK Başkanı Talha Çamaş, Yönetim Kurulu Başkanı Vekilleri Erman Süsler, Zeynep Necipoğlu ile Mustafa Uğur Demirci, Sayman Üye Eşref Biryıldız, Yönetim Kurulu üyeleri Prof. Dr. Esra Ekmekci Çalıcıoğlu, Dr. Serpil Tunçer, Prof. Dr. Feryal Çam Çelikel, Büyükelçi P. Nesrin Bayazıt, Vedat Bayrak, Dr. Melek Eyigünlü, Büşra Giray, Nilgün Özdemir, Sabiha Gürdemir, Ulaş Çavdar, Kıvılcım Pınar Kocabıyık,  YDK Üyesi Fırat Tekin, Eski Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Tahiroğlu, Darüşşafaka Kültürü ve Tarihi Komisyonu Üyesi Beşir Özmen, Genel Sekreter Suat Çetin, Baş Hukuk Müşaviri Av. Dr. İnci Ercan, Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı, Ortaokul Müdürü Şule Uyar, Lise Müdürü Nilüfer Kavaklı, Yaşam Müdürü Muhammet Erken, öğretmenler, öğrenciler, veliler, bağışçılar, çalışanlar ve Darüşşafakalılar katıldı.

 Uyar: “Bugün burada birlikte olmak azminizin bir ispatıdır.

Törenin açılış konuşmasını yapan Darüşşafaka Ortaokulu Müdürü Şule Uyar, öğrencilerine şöyle seslendi: “Sizler sadece Türkiye’nin değil, aynı zamanda tüm dünyanın büyük bir savaş vererek yendiği pandemi döneminde Darüşşafaka’yı kazanan ve Darüşşafaka ile ilk bağını büyük yeşil kapımızdan girerek değil ama küçük yeşil tabletlerini açarak kuran ilk ve tek dönemsiniz. Henüz çok küçükken uzaktan kurulan bu bağa bizler kadar sahip çıktığınız için sizi yürekten kutluyorum. Bugün burada birlikte olmak, azminizin bir ispatıdır. Artık hepiniz gerçek birer abla ve ağabeysiniz. Birlikte geçen dört yılın ardından hepiniz Darüşşafaka ailesinin önemli bir ferdisiniz. 161 yıldır hak edilmiş saygınlığını koruyan, dünyada tek, Türkiye tarihinin gururu bu okulun yeni liselileri artık sizlersiniz!”

Darüşşafaka Ortaokulu Müdürü Şule Uyar 

Arpacı: “Ülkemizi çağdaş uygarlık düzeyine çıkaracaksınız.”

Uyar’dan sonra kürsüye gelen Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı ise Ulu Önderimiz Atatürk’ün “Bütün umudum gençliktedir” sözünü hatırlatarak şöyle konuştu: “Ülkemizin geleceği siz değerli gençlerimizin bundan sonraki her başarısı, gurur kaynağımız olacaktır. Şimdi Darüşşafaka Ortaokulundan Darüşşafaka Lisesine gidiyorsunuz. Orada sorumluluğunuz daha fazla, kardeşlerinize örnek olacak ve elde ettiğiniz başarılarla Darüşşafaka’yı ileriye taşıyacaksınız. 161 yıllık Darüşşafaka’mız sizlerle nice 161 yıllar görecek. Liseye geçerek yeni bir başlangıca adım atıyorsunuz. Ortaokul öğretmenleriniz şimdi sizi lise öğretmenlerinize emanet ediyor. Aynı değerler, aynı bakış açısıyla lisede öğretmenleriniz sizleri karşılayacak ve Türkiye’nin en iyi üniversitelerine gönderecekler… Heyecanla, ürkeklikle girdiğiniz o yeşil kapı size dünya insanı olmayı öğreterek uğurlayacak.  İnanıyorum; sizler bilimle, teknolojiyle, sanatla, ülkemizi çağdaş uygarlık düzeyine çıkaracaksınız. Bilim ve teknolojik gelişmeleri izleyecek, o gelişmeleri öğrenerek, geliştirerek; ülkemize üretim olarak, hizmet olarak sunacaksınız.”

Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı

Güleç: “Aydınlık geleceğimizi sizlerle hayal etmenin, var etmenin kıvancını ve onurunu yaşadık.”

Ortaokul eğitimlerini başarıyla tamamlayarak liseye geçen 155. Dönemi kutlayan Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Güleç ise, “‘Okul genç dimağlara, insanlığa hürmeti, millet ve memlekete muhabbeti, şeref-i istiklâli öğretir.’ diyen Ulu Önderimiz Mutafa Kemal Atatürk’ün yolunda, fırsat eşitliği sunduğumuz yavrularımızla, burada, bu büyük irfan yuvasında bir okuldan daha çok aile olduk. Millet ve memleket sevgisiyle sayısız başarıya imza attık. Aydınlık geleceğimizi sizlerle hayal etmenin, var etmenin kıvancını ve onurunu yaşadık. İyi ki varsınız! Eğitimin, fırsatların eşit olduğu bir dünyanın kapılarını açtığının ve büyük bir aile olduğumuzun bilinciyle, sizlerin yarınların Salih Zeki’leri, Ahmet Rasim’leri ya da İhsan Devrim’leri olacağınıza hiç şüphem yok.” diye konuştu.

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Güleç

Konuşmaların ardından 155. Dönem öğrencilerinin Darüşşafaka’da dört yılı nasıl geçirdiklerini anlatan fotoğraf gösterimi yapıldı ve 155. Dönem öğrencilerine diplomaları takdim edildi. Diploma merasiminin ardından dönem birincisi Aynur S., ikincisi Mercan A. ve üçüncüsü Muhsin Erdem G.ye ödülleri Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Güleç, Darüşşafaka Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Eğitim Komisyonu Başkanı Erman Süsler ve Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı tarafından takdim edildi.

”Kültür Yaşam Özel Ödülü”nü  Berrak C., “İngilizce Üstün Gelişim Ödülü”nü ise Asmin İdil Ş. kazandı.

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Güleç, Dönem Birincisi Aynur S.

Darüşşafaka Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Eğitim Komisyonu Başkanı Erman Süsler, Dönem İkincisi Mercan A.  

Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı, Dönem Üçüncüsü Muhsin Erdem G.

Tanınan simalardan mesajların da yansıtıldığı törende dönem birincisi Aynur S. kısa bir konuşma yaptı.

Dört yıl boyunca nitelikli eğitim için büyük emek veren öğretmenlerin mesajlarını içeren video gösteriminin ardından Darüşşafaka korosu “Parla” ile tören coşkusunu artırırken, vals gösterisi izleyenleri büyüledi. Tüm öğrencilerin sahneye çıktığı tören, hep birlikte söylenen Darüşşafaka Marşı ile sona erdi.

Ortaokul eğitimlerini tamamlayan tüm öğrencilerimizi kutluyor, lise hayatlarında her birine başarılar diliyoruz.

Ada Dijital Ajans