15. Salih Zeki Matematik Araştırma Projeleri Yarışması Sonuçları Belli Oldu

15.Salih Zeki Matematik Araştırma Projeleri Yarışması finali, 20-21 Mayıs günleri arasında Darüşşafaka Eğitim Kurumlarında gerçekleştirildi.

Yaptığı çalışmalar ve bıraktığı eserlerle sadece Türkiye’de değil, dünyada bilim tarihinin ilk ciddi öncülerinden Darüşşafaka mezunu ve öğretmeni, matematikçi Salih Zeki’nin (DŞ’1882) anısına Darüşşafaka Lisesi tarafından Türkiye genelinde liseler arası düzenlenen Salih Zeki Matematik Araştırma Projeleri Yarışması’nın 15.si sonuçlandı.

Tüm finalist öğrenci ve danışman öğretmenlerin katıldığı 20 Mayıs’taki açılış töreninin ardından, Bilkent Üniversitesinden Prof. Dr. Ali Sinan Sertöz ve Prof. Dr. Azer Kerimov; ODTÜ KKTC’den Doç. Dr. Erhan Gürel ve Doç. Dr. Kürşat Aker ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesinden Dr. Selim Bahadır’dan oluşan jüriye finalist öğrencilerin sunumları gerçekleşti.

21 Mayıs’ta düzenlenen törenin açılış konuşmasını Darüşşafaka Cemiyeti Darüşşafaka Kültürü ve Tarihi Komisyonu Üyesi ve Yüksek Danışma Kurulu Üyesi Beşir Özmen yaptı. Lise Matematik Takım Lideri Burcu Özge Eser’in sunumunu gerçekleştirdiği törende ödüller, Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı ve Darüşşafaka Lisesi Müdürü Nilüfer Kavaklı tarafından takdim edildi.

15. Salih Zeki Matematik Araştırma Projeleri Yarışması’nın açıklanan sonuçlarına göre;

Birincilik Derecesini, “SAYMA SAYILARININ p-EULER-PHİ, k-p-EULER-PHİ, AYRIK p-EULER-PHİ VE k-AYRIK p-EULER-PHİ PARÇALANIŞLARI VE ASAL SAYILAR” adlı projesiyle İzmir Özel Ege Lisesinden Arda Ö. kazandı.

İkincilik Derecesini; “PASCAL NOKTALARI DOĞRUSAL VE ÇAKIŞIK OLAN ÖZEL KİRİŞLER DÖRTGENİ DİZİLERİNİN OLUŞTURULMASI VE SÜPER PASCAL NOKTALARI” adlı projesiyle İzmir Özel Ege Lisesinden Recep Efe E., Kaan T. ve Yiğit G. kazandılar.

Üçüncülük Derecesini; “GEAR DİZİLERİ, GENEL ÖZELLİKLERİ VE KULLANIM ALANLARI” adlı projeleriyle İstanbul FMV Özel Ayazağa Işık Fen Lisesinden Emir Ali C. ve Selin M. kazandılar.

 Final Sergisine katılan yarışmacı öğrenciler, danışman öğretmenler, sergiyi gezen öğrenciler ve Darüşşafaka Lisesi Matematik Bölümü öğretmenlerinin oylarıyla belirlenen “Genç Salih Zeki” derecesinin sahibi ise “SANAL KİMLİK” adlı projeleriyle Ankara Çubuk Bilim Sanat Merkezi’nden Mustafa Buğra E. ve İsmail E. oldu.

Genel yarışma dışında değerlendirmeye alınan Darüşşafakalı öğrencilerin hazırladığı 4 projenin de sunumu gerçekleşti.

Darüşşafaka Birincilik Derecesini; “Dik Kenarları Fibonacci Sayısı Olan Ardışık Dik Üçgenlerin Alanları Farkından Fibonacci Özellikleri” adlı projeleriyle Rukiye Ö. ve Kadriye Ö. kazandılar.

Yarışmaya katılan öğrenciler ile yarışmada dereceye giren tüm öğrenci ve danışman öğretmenleri tebrik ediyor, 16. Salih Zeki Matematik Araştırma Projeleri Yarışması final töreninde tekrar bir araya gelebilmeyi diliyoruz.

Ada Dijital Ajans