14. Hişt Hişt Genç Sait Faik Öykü Yarışması’nda Ödüller Sahiplerini Buldu

Darüşşafaka’nın vasiyet bağışçısı, değerli yazar Sait Faik Abasıyanık’ın anısını yaşatmak için her yıl düzenlenen ve bu yıl on dördüncüsü gerçekleştirilen “Hişt Hişt Genç Sait Faik Öykü Yarışması”nın ödül töreni, 25 Nisan’da TİM Fettah Aytaç Salonu’nda gerçekleştirildi.
Darüşşafaka Cemiyet Başkanı M. Tayfun Öktem ve Darüşşafaka Lisesi Müdürü Ayşe Görey’in açılış konuşmalarından sonra, konuklar ve Darüşşafaka öğrencileri Onur Barış’ın yönetmenliğini yaptığı, Mert Er’in Sait Faik’i canlandırdığı, Özgür Özdural’ın da seslendirdiği “BENDEN HİKÂYESİ” belgeselinin bir bölümünü ilgiyle izlediler. Sait Faik’in hayatını hikâyeleriyle renklendirerek anlatan Onur Barış’a, yardımcı yönetmen Merve Azade Barış’a, Sait Faik’e çok benzeyen oyuncu Mert Er’e ve belgeseli seslendiren Özgür Özdural’a ilgi büyüktü.

Törenin ilerleyen dakikalarında Darüşşafaka 11. sınıf öğrencilerinden Muhammed Mustafa Özdemir, piyanosundan dökülen ezgilerle etkinliği renklendirdi.

Törenin bu yılki özel konuğu ise tiyatro ve sinema oyuncusu aynı zamanda da seslendirme sanatçısı olan Özgür Özdural oldu. 1996’dan beri televizyon ve sinema filmleri için seslendirme ve çevirmenlik yapan Özgür Özdural’ın okuduğu “Hişt Hişt…” adlı öyküyle Sait Faik’in dilinden genç yazarlara seslendi.

Darüşşafaka Edebiyat Bölümü Zümre Başkanı Nilay Tuğrul’un konuşmasının ardından yarışma sonuçları açıklandı. Yarışmaya bu yıl Türkiye genelinden 506 öykü katıldı. Bu öykülerden bir tanesi de Azerbaycan’dandı. Darüşşafaka Lisesi öğrencileri ise kendi içinde, yirmi üç öyküyle yarıştı.
Darüşşafaka Eğitim Kurumları Edebiyat Öğretmenlerinden oluşan Ön Seçici Kurul ve Gülsün Kaya, Muzaffer Kale, Handan İnci ve Necdet Neydim’den oluşan Üst Seçici Kurul’un büyük bir titizlikle incelediği öykülerden Türkiye genelinde, İstanbul SAJEV Özel Küçük Prens Lisesi’nden “Kekeç Hasan’ın Mânisi” adlı eseriyle İnci Mina Varol birinci; İstanbul Özel Galileo Galilei İtalyan Lisesi’nden “Dönüşüm” adlı eseri ile Seçil Yüzak ikinci ve Mersin ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Anadolu Lisesi’nden “Uyku” adlı eseriyle Büşra Dündar üçüncü oldu.

Darüşşafaka Lisesi’nden ise “Kelebek Etkisi” adlı eseriyle 11. sınıf öğrencisi Eray Çakar birinci, “Mabet Ağacı” adlı eseriyle 12. sınıf öğrencisi Defne Hadiş ikinci ve “Semizotu Çiçeği” adlı eseriyle 11. Sınıf öğrencisi Abdullah Altepe üçüncü oldu.

14. Hişt Hişt Genç Sait Faik Öykü Yarışması’nın ödül töreni, öykü dolu bir yıl yaşanması dileğiyle sona erdi.

Ada Dijital Ajans