13.Salih Zeki Matematik Araştırma Projeleri Yarışması Sonuçları Belli Oldu

13. “Salih Zeki Matematik Araştırma Projeleri Yarışması” Final Töreni 16 Mayıs’ta çevrimiçi olarak gerçekleştirildi. Tüm finalist öğrenci ve danışman öğretmenlerin katıldığı açılış törenindeki konuşmasında Darüşşafaka Lisesi müdürü Sayın Nilüfer Kavaklı yarışmacılara başarı dileklerini, jüri üyelerine teşekkürlerini iletti.

Açılış törenin ardından; Bilkent Üniversitesi’nden Prof. Dr. Sinan Sertöz ve Prof. Dr. Azer Kerimov; ODTÜ’den Doç. Dr. Özgür Kişisel, ODTÜ KKTC Kampüsünden Doç. Dr. Erhan Gürel ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesinden Dr. Selim Bahadır’dan oluşan jüriye finalist öğrencilerin bire bir sunumları gerçekleşti. Proje sunumlarının ardından jüri üyelerimiz değerlendirmelerini yaptılar ve dereceye giren ilk 3 projeyi belirlediler. 

Bu değerlendirmelere göre:

Birincilik Derecesini; “ARDIŞIK TAMKÜPLER TOPLAMININ TAMKARE OLMASI PROBLEMİNE ELEMENTER BİR YAKLAŞIM” adlı projesiyle, Kocaeli Özel Enka Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ’nden “Atilla Akkuş”

İkincilik Derecesini; “PELL KUVVET DİZİLERİ” adlı projeleriyle, Ankara Mamak Bilim ve Sanat Merkezi’nden “Ayşenur Kurt ve Elif Sude Aksoy”

Üçüncülük Derecesini; “GEZGİN SATICI PROBLEMİ YARDIMIYLA ROTA BELİRLEME: ANKARA ÖRNEĞİ” adlı projeleriyle Ankara Mamak Bilim ve Sanat Merkezi’nden “Zeynep Melek Zeybek ve Mehmet Güner”aldılar.

 DEK YouTube kanalındaki sunum videolarını izleyenlerin beğenileriyle belirlenen “Genç Salih Zeki” derecesinin sahibi ise “ŞANS OYUNU TASARIMINDA MATEMATİK” adlı projeleriyle ‘’Tan Coşan ve Arda Kara’’ oldu.

Ayrıca genel yarışma dışında değerlendirmeye alınan Darüşşafaka’lı öğrencilerin hazırlamış olduğu 3 proje sunumu gerçekleşti.

Birincilik Derecesini; ‘Tüm Çokgensel Sayıları Veren Tek Bir Formülün Kolay Yoldan Elde Edilmesi ve Formülden Şifreleme Geliştirilmesi’

İkincilik Derecesini;’ Toplamları Pozitif Bir Sayıyı Veren ve Birbirlerini Sıralı Olarak Bölen Sıralı Sayılarının Bulunması’

Üçüncülük Derecesini;’ İki Farklı Saymadan Kombinasyon Eşitlikleri Elde Etme’

isimli projeler elde ettiler.

Yarışmada dereceye giren tüm öğrencileri ve danışman öğretmenlerini tebrik ediyoruz.

14. “Salih Zeki Matematik Araştırma Projeleri Yarışması” final töreninde tekrar bir araya gelebilmeyi temenni ediyoruz.

Ada Dijital Ajans