12. “Salih Zeki Matematik Araştırma Projeleri Yarışması”

NİSAN 2021

Türkiye genelinde lise öğrencilerinin matematik alanında yaratıcı yönlerini ortaya çıkarmak, onları bilimsel araştırma yapmaya özendirmek ve bu alanda birbirleriyle iletişim ve paylaşımda bulunmalarını sağlamak amacıyla; Darüşşafaka Lisesi’ni 1882’de birincilikle bitiren matematikçi Salih Zeki adına düzenlenen ve bu yıl 12.si gerçekleşen “Salih Zeki Matematik Araştırma Projeleri Yarışması” nın ön eleme sonuçları; seçici kurul tarafından yapılan değerlendirme sonucunda 26 Nisan tarihinde belli oldu.

Bu değerlendirmelere göre; Türkiye genelinde toplam 19 farklı ilden yapılan 65 başvuru içinden 10 proje finale kalmaya hak kazanmıştır. Finale kalan tüm öğrenci ve danışman öğretmenlerini tebrik ediyoruz.

Finale kalan projeler ve final programı ile ilgili açıklamalar için:

https://www.dek.k12.tr/salih-zeki-matematik-arastirma-projeleri/

MAYIS 2021

12. “Salih Zeki Matematik Araştırma Projeleri Yarışması” Final Töreni 15 Mayıs’ta gerçekleştirildi. Tüm finalist öğrenci ve danışman öğretmenlerin katıldığı açılış töreninde, Darüşşafaka Cemiyeti Darüşşafaka Kültürü ve Tarihi Komisyonu üyesi Sayın Beşir Özmen’in “Salih Zeki ve Darüşşafaka” üzerine yaptığı konuşma ilgiyle dinlendi. Pandemi nedeniyle yüz yüze gerçekleştirilemeyen törende; “Dünden Bugüne Salih Zeki Final Törenleri” adlı video ile anılar tazelendi.
Ayrıca, 2012 yılından, vefat ettiği 2020 yılına kadar; gerek yaptığı araştırmalar ve konuşmalarla, gerekse seçici kuruldaki çalışmalarıyla, destekelerini hiç esirgememiş olan Prof. Dr. Cem Tezer saygı ve minnetle anıldı.

Açılış törenin ardından; Bilkent Üniversitesi’nden Prof. Dr. Sinan Sertöz ve Prof. Dr. Azer Kerimov; ODTÜ’den Doç. Dr. Özgür Kişisel, ODTÜ KKTC Kampüsünden Doç Dr. Erhan Gürel ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesinden Dr. Selim Bahadır’dan oluşan jüri ile finalist öğrencilerin bire bir sunumları gerçekleşti. Proje sunumlarının ardından jüri üyelerimiz değerlendirmelerini yaptılar ve dereceye giren ilk 3 projeyi belirlediler. Bu değerlendirmelere göre:

Birincilik Derecesini; “EULER TOTİENT FONKSİYONUNA DAYANAN TERİMLER TOPLAMI VE ARDIŞIK KUVVETLER TOPLAMI ARASINDAKİ BÖLÜNEBİLİRLİK KOŞULLARI” adlı projeleriyle, İzmir Özel Ege Lisesi’nden “Arda Öztürk ve Yağmur Gültekin”

İkincilik Derecesini; “ÇOKGENE GENELLENMİŞ KIRIK ÇUBUK PROBLEMİ İÇİN ÇEMBERSEL ÇÖZÜM” adlı projesiyle, Amasya Şehit Ferhat Ünelli Bilim ve Sanat Merkezi’nden “Yavuz Bülent Yurduseven”

Üçüncülük Derecesini; “İKİ VE ÜÇ BOYUTLU HİLBERT EĞRİSİNDEKİ SAYI İLİŞKİLERİ VE KRİPTOLOJİ ALGORİTMASI” adlı projesiyle, Kocaeli Özel Enka Fen ve Teknoloji Lisesi’nden “Aylin Özkan”aldılar.

Ayrıca, DEK YouTube kanalındaki sunum videolarını izleyenlerin beğenileriyle belirlenen “Genç Salih Zeki” derecesinin sahibi ise “DÜZENSİZLİKTE HAMLE SAYISI” adlı projeleriyle Antalya BİLSEM den “Sıla Avcı ve Hakan Eroğlu” oldu.

Yarışmasında, dereceye giren tüm öğrencileri ve danışman öğretmenlerini tebrik ediyoruz.

13. “Salih Zeki Matematik Araştırma Projeleri Yarışması” final töreninde, sağlıkla, tekrar yüz yüze bir araya gelebilmeyi temenni ediyoruz.

Ada Dijital Ajans