11. “Hişt Hişt, Genç Sait Faik!” Öykü Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu

Türkçe Edebiyat Bölümü Başkanı İsmail Yelaldı
20 Mayıs 2016 tarihinde Türkçe – Edebiyat Bölümünün düzenlediği “11. Hişt Hişt, Genç Sait Faik Öykü Yarışması Ödül Töreni” TİM Fettah Aytaç Salonu’nda gerçekleştirildi. Törende “Darüşşafaka Cemiyeti 62. Sait Faik Hikâye Armağanı” sahibi Muzaffer Kale, yazmanın büyülü bir şey olduğunu vurgulayan ve gençleri etkisi altına alan bir konuşma yaptı.
Muzaffer Kale
Bu yıl Türkiye genellinde; 44 farklı şehrinden 301 okul, 490 öyküyle katıldı. Darüşşafaka’dan ise 76 öğrenci başvuruda bulundu. Türkçe – Edebiyat Bölümü öğretmenlerinin ön elemesinden geçen 490 öykü; Sevengül Sönmez, Feryal Tilmaç, Abdullah Ataşçı, Ethem Baran ve Yusuf Çotuksöken’den oluşan Üst Seçici Kurul tarafından değerlendirilerek Türkiye ve Darüşşafaka dereceleri belirlendi.
Türkiye genelinde birinciliğe değer bulunan hikâye; Edirne Özel Bahçeşehir Fen Lisesi öğrencisi İrem Doğa AĞDAŞ’ın “Tünel” adlı öyküsü olurken; Darüşşafaka öğrencileri arasında yapılan yarışmanın birincisi ise; “Matruşka” adlı öyküsüyle 12. sınıf öğrencisi Fatma Bingöl oldu.
Darüşşafaka Eğitim Kurumları Türkçe Bölümü Başkanı İsmail Yelaldı; Genç Sait Faiklere ve öğretmenlerine teşekkür ederek töreni sonlandırdı.

TÜRKİYE DERECELERİ
Türkiye birincisi
Birincilik Ödülü: İrem Doğa AĞDAŞ “Tünel”
Edirne/ Özel Bahçeşehir Fen Lisesi
Türkiye ikincisi
İkincilik Ödülü: Ceren Berfin BEYAZDAĞ “Kadrajdaki Soğuk Beden”
İstanbul/ Özel Üsküdar Amerikan Lisesi
Türkiye üçüncüsü
Üçüncülük Ödülü: Yaren AYRIKAN “Lâl”
İstanbul/Üsküdar Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

DARÜŞŞAFAKA LİSESİ DERECELERİ
Daçka birincisi
Birincilik Ödülü: Fatma BİNGÖL “Matruşka”
Daçka ikincisi
İkincilik Ödülü: Ayşenur KOŞUCU “Saksının İçinde”
Daçka üçüncüsü
Üçüncülük Ödülü: Defne HADİŞ “Yakha Kana Yilo”
Katılımcılar

Ada Dijital Ajans