Darüşşafakalı Öğrenciler Mustafa Kemal Atatürk’ü andı

Covid-19 salgını nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı’nın aldığı kararla eğitimlerini evlerinde “uzaktan eğitim sistemi”yle sürdüren Darüşşafakalı öğrenciler Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ü evlerinden hazırladıkları çalışmalarla andılar. Kampüsümüzde bulunan öğrenciler ve öğretmenler ise “hijyen-sosyal mesafe-maske” kuralını gözeterek Atamızın kampüsümüzde bulunan büstü önünde saygı duruşunda bulundu. Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın anma programı Darüşşafaka Youtube hesabından yayınlandı.

Darüşşafaka Eğitim Kurumları – 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü Videosu’nu izlemek için tıklayın

Darüşşafaka Kampüsünde Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Öktem (DŞ’82), Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı, Darüşşafaka Lisesi Müdürü Nilüfer Kavaklı, Darüşşafaka Ortaokulu Müdürü Şule Uyar’ın Atatürk büstüne çelenk bırakmasının ardından siren eşliğinde 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi.

Arpacı: “Atam seni izlemekten vazgeçmeyeceğiz.”

Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı, Darüşşafakalı öğrencilere; “Ünlü bir devlet adamı şöyle der; ‘Atatürk gibi insanlar, bir nesil için doğmadıkları gibi, belli bir devre için de doğmazlar; onlar önderlikleriyle yüzyıllarca milletlerin tarihlerinde hüküm sürecek insanlardır.’ Atam seni izlemekten vazgeçmeyeceğiz.” şeklinde seslendi.

Darüşşafaka Eğitim Kurumları Sosyal Bilgiler Öğretmeni Nuray Oğan yaptığı konuşmada; “Atatürk demek; özgürlük demektir, aydınlık demektir, vatanseverlik demektir. Atatürk demek, çağdaşlık demektir. O, 82 yıl önce bugün; bizim için kurduğu, bizim de yükseltmek zorunda olduğumuz pırıl pırıl cumhuriyeti ve ilkelerini bırakarak sonsuzluğa göçtü. Darüşşafaka ailesi adına aydınlık gelecek doğrultusunda yolundan ayrılmayacağımızı vurgulayarak, onun yüce anısı önünde saygıyla eğiliyorum.” dedi.

Maltaş: “Bir Türk genci olarak bağımsızlığımızı ilelebet korumak için çalışacağıma söz veriyorum.”

Nuray Oğan’ın konuşmasının ardından söz, öğrenci konuşmasını yapması için 8. sınıf öğrencilerinden Hilal Maltaş’a verildi. Anma programı için memleketi Kütahya’da bir video hazırlayan Hilal Maltaş, “Geçen yıl 10 Kasım töreninde Atatürk’ün manevi kızı Sabiha Gökçen’i canlandırmıştım. Benim için hem büyük bir mutluluk hem de bir gurur kaynağı olmuştu. Sahneden inerken dizlerim hala titriyordu. Huzur içinde uyu Atam! Bir Türk genci olarak bağımsızlığımızı ilelebet korumak için çalışacağıma, bilimin öncülüğünde vatanıma yararlı bir evlat olacağıma, senin ilkelerine sahip çıkacağıma, beni dinleyen herkesin önünde söz veriyorum.” şeklinde konuştu.

Tiyatro oyuncuları ve Ortaokul Korosu performanslar sergiledi

Darüşşafaka Ortaokulu öğrencileri “Çalışmak Zamanıdır” adlı tiyatro performansını, eğitimlerini sürdürdükleri evlerinde yani Türkiye’nin dört bir yanında çektikleri videolarla hazırladı. Ortaokul korosu da “Atamıza Sesleniş”, “Ata’ya Ağıt”, “Nasıl Söylerim Öldüğünü” eserlerini aynı şekilde seslendirerek mesafelerin Darüşşafakalı öğrenciler için birlikte Atamızı anmaya engel olmadığını gösterdi.

Anma programı 6. sınıf öğrencilerinden Nehir’in seslendirdiği “Ben Seni Hiç Görmeden Sevdim” adlı eserle sona erdi.

Ada Dijital Ajans