SANAYİ 4.0 SUNUMUNA KATILDIK

27.10.2016 tarihinde Koç Müzesi’nde, Siemens İcra Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı Ali Rıza Ersoy’ un yapmış olduğu “Endüstri 4.0” sunumuna fizik öğretmenlerimiz Metin Korkmaz, Selim Çile ve Genel Sekreter Yardımcısı Burçak Karakaya katıldı.

1-img_2450

“Buhar gücüyle çalışan mekanik sistemlerin kullanımı ile başlayan endüstri devrimi, elektriğin icadı, elektronikleşme ve bilgi teknolojilerinin endüstriye uyumu ile günümüzdeki hâlini almıştır. Tarih boyunca sektörel gereksinimlerini; hızlı, güvenilir ve yenilikçi bir anlayış ile karşılamaya çalışan endüstri, hızla gelişen teknoloji olanakları sayesinde şimdilerde yeni bir sanayi devrimi olan Endüstri 4.0’ın başlangıcında. Endüstri 4.0, modüler yapılı akıllı fabrikalarda, fiziksel işlemleri siber-fiziksel sistemler ile izleyerek nesnelerin birbirleriyle ve insanlarla iletişime geçmesini ve bu sayede de merkezi olmayan kararların verilmesini hedeflemektedir.

2-img_2451

Endüstri 4.0’ın amacı insandan arındırılmış bir fabrika değil, daha çok bilgi teknolojileri kabiliyetlerinin kullanımıyla insan odaklı, bütün paydaşlara katma değeri yüksek organizasyonu oluşturmaktır. Sanayi temellerini oluşturmaya devam eden Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler, geçmiş oluşumlarını değiştirmeyi gelişmiş ülkeler gibi çok düşünmeden, belirledikleri Endüstri 4.0 vizyonları doğrultusunda daha hızlı yatırım yapabilir ve daha rekabetçi bir konuma gelebilirler.”

(http://www.endustri40.com/)

Ada Dijital Ajans