“Arkasında Düşman Bırakmadan Ölen Tek Komutan”

Ülkemizin kurtarıcısı, laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Yüce Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü anmak ve daha iyi anlamak amacıyla Darüşşafaka Eğitim Kurumlarında düzenlenen Atatürk Haftası etkinliklerinin ilki 9 Kasım 2016’da gerçekleştirildi.

Ömrünü Atatürk’e ve Atatürkçülüğü anlatmaya adamış bir Atatürk kadını olan yazar İlknur Güntürkün Kalıpçı, Darüşşafaka Lisesi öğrencilerine bir konferans verdi.

img_9902_rsz

30 yıldır Atatürk’ü araştıran Kalıpçı’nın “Atatürk ve Türk Kadını”, “Atatürk ve Politika”, “Atatürk ve Eğitim”, “Atatürk, Bursa ve Basın”, “Özlemden Eyleme Doğru Atatürk”, “Anmaktan Anlamaya Doğru Atatürk”, “Esprileriyle İçimizden Biri Atatürk”, “Her Yönüyle İnsan Atatürk”, “Atatürk’le Bir Gezinti”, “Doğa ve Çevre Anlayışıyla Atatürk” isimli eserleri bulunuyor.

Atatürk için “Döneminin liderleri içerisinden 21. yüzyıla geçebilen, hâlâ halkının ve dünyanın nabzında aynı canlılığını koruyabilen tek lider” diyen Kalıpçı, onun askerî dehası ve devlet adamlığındaki üstünlüğünün yanı sıra, “İçimizden Biri Olarak Atatürk”ü, 30 yıldır yürüttüğü araştırmalarında arşivlerden edindiği bilgileri paylaşarak anlattı.

1978’de UNESCO, Atatürk’ün doğumunun 100. yılını kutlama kararı alırken 152 ülkenin oy birliğiyle imzaladığı metni okuyan Kalıpçı, bunun UNESCO tarihinde ilk ve tek olduğunu söyledi: “Atatürk kimdir? Atatürk, uluslararası anlayış, iş birliği, barış yolunda çaba göstermiş üstün bir kişi, olağanüstü devrimler gerçekleştirmiş bir inkılapçı, sömürgecilik ve yayılmacılığa karşı savaşan ilk önder, insan haklarına saygılı, dünya barışının öncüsü, bütün yaşamı boyunca insanlar arasında renk, dil, din, ırk ayrımı göstermeyen, eşi olmayan devlet adamı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu.”

Ordularını denize döktüğü, en büyük düşmanı Yunan Başkomutan Trikopis’in her Cumhuriyet Bayramımızda Atina’daki Türk Büyükelçiliğine gidip Atatürk’ün resminin önünde saygı duruşunda bulunduğunu belirten Kalıpçı, 11 Kasım 1938’de Fransa’da bir gazetenin de “Arkasında Düşman Bırakmadan Ölen Tek Komutan” başlığı atmış olduğunu söyledi. Kalıpçı, Atatürk’ün bu yönüyle de asrın lideri olmayı başardığını ifade etti.

Atatürk’ü asrın lideri yapan sırlarından birinin de doğa ve çevre sevgisi olduğunu söyleyen Kalıpçı, 1930’da Yalova Köşkü’nde bir çınar ağacını kurtarmak için köşkü 4 metre 80 santim kenara çektirerek çınar ağacını kesilmekten kurtarışını ve yaşamasını sağlayışını anlattı. Atatürk’ün isteğiyle Ankara’da “Burada hiçbir şey yetişmez.” denen, kurak ve çorak bir arazinin Atatürk Orman Çiftliği’ne dönüştürülmesini de anlattı ve O’nun vatanındaki tek bir ağacın bile sorumluluğunu taşıyan bir lider olduğunu söyledi.

Halkla arasındaki ilişkisini anlatmak için ise şu hikâyeyi anlattı: “Bir köylümüz Atatürk Orman Çiftliği’ne girmiş, ekip biçiyormuş. ‘Burayı benim ekip biçme hakkım var. Atatürk bizim babamız değil mi? İnsan babasının tarlasını izin alıp mı sürer Allah aşkına?’ demiş. Atatürk, köylünün sırtını sıvazlamış, ‘Bir oğlum daha oldu haydi hayırlısı…’ demiş.”

Ülkemizde başında durmadığı, ilerletmeye çalışmadığı bir alanı henüz bulamadığını belirten Kalıpçı, asrın lideri oluşunun asıl sırrını şu sözünde bulduğunu söyledi: “Çocukluğumda ben çok fakirdim. Eğer çocukluğumda elime geçen iki kuruştan birini kitaplara vermeseydim bugün yaptığım işlerin hiçbirini yapamazdım.”

Atatürk’ün yaşamı boyunca hiçbir ödülü kabul etmediği, sadece Mark Twain Cemiyeti’nin verdiği ödülü kabul ettiği bilgisini de veren Kalıpçı, Atatürk’ün “Hayatımda aldığım en güzel komplimanı yapmışlar. Benim insan yönümü övüyorlar.” dediğini paylaştı. Ödülün veriliş gerekçesinde, “Türk milletine yeniden gülmeyi ve neşe içinde yaşamayı öğrettiğiniz için…” yazıyormuş.

Kalıpçı sözlerini, Atatürk’ü yakamızda taşıdığımız kadar fikir ve eylemlerimize de taşımamız, onu özlediğimiz kadar özümsememiz, andığımız kadar anlamamız gerektiğini söyleyerek noktaladı.

Konferansın sonunda, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Davut Ökütçü, Darüşşafaka Lisesi Müdürü Nimet Atabek ve Darüşşafaka Ortaokulu Müdürü Ayşe Görey tarafından İlknur Güntürkün Kalıpçı’ya bir teşekkür plaketi takdim edildi.

img_9946_rsz

img_9953_rsz

Ada Dijital Ajans