17. “Hişt Hişt, Genç Sait Faik!” Öykü Yarışması sonuçları açıklandı.

Eserlerinin yayın hakkı ve geliri Darüşşafaka Cemiyetine bırakılmış olan Sait Faik’in gençler tarafından tanınmasını, okunmasını sağlamak; gençleri yazmaya özendirmek, geleceğin yazarlarının yetişmesine destek olmak amacıyla Darüşşafaka Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından Türkiye genelinde ve Darüşşafaka Lisesinin öğrencileri arasında düzenlenen “Hişt Hişt, Genç Sait Faik!” Öykü Yarışmasının sonuçları açıklandı.

Bu yıl 17. si düzenlenen “Hişt Hişt, Genç Sait Faik!” Öykü Yarışması, salgın koşulları nedeniyle çevrim içi yapıldı.  Ön eleme sonuçları, ön seçici kurul tarafından yapılan değerlendirme sonucunda 1 Nisan tarihinde belli oldu. Türkiye’nin çeşitli illerinden ve Darüşşafaka Lisesinden 200’ün üzerinde başvuru gerçekleştirildi. Bunlar içerisinden 51 başvuru, Seçici Kurul’a gönderildi. Seçici Kurul, yaptığı değerlendirmeler sonucunda dereceye giren ilk 3 öyküyü 24 Nisan’da belirledi. 

Bu değerlendirmelere göre Türkiye genelinde:

Birincilik Derecesini; “KELEBEK’İN KANADI” adlı öyküsüyle, Özel İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Nedim Uysal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden “Semanur ABLAK”,

İkincilik Derecesini; “MARTININ ANILARI” adlı öyküsüyle, Aydın Fen Lisesinden “Melike Zeynep ÖZTÜRK”,

Üçüncülük Derecesini; “ELİM SENDE” adlı öyküsüyle, VKV Özel Koç Lisesinden “Elif Tuana TÜRKMEN” aldı.

Bu değerlendirmelere göre Darüşşafaka Lisesinde:

Birincilik Derecesini; “KAMBUR” adlı öyküsüyle “Gökçe Nur GÜLTEKİN”,

İkincilik Derecesini; “SON NEFESE SIĞDIRILMIŞ OYUN” adlı öyküsüyle “İrem Gökçe GÖK”,

Üçüncülük Derecesini; “AH CANIM SEVGİLİM” adlı öyküsüyle “Zahide Su AKGÜL” aldı.

17. “Hişt Hişt, Genç Sait Faik!” Öykü Yarışmasında, dereceye giren tüm öğrencileri ve danışman öğretmenlerini tebrik ediyoruz.

18. “Hişt Hişt, Genç Sait Faik!” Öykü Yarışması final töreninde, esenlikle tekrar yüz yüze bir araya gelebilmeyi temenni ediyoruz.

Ada Dijital Ajans