13. Hişt Hişt Genç Sait Faik Öykü Yarışmasında Ödüller Sahiplerini Buldu

Darüşşafaka Eğitim Kurumlarının bağışçısı, değerli yazarımız Sait Faik Abasıyanık’ın anısını yaşatmak için her yıl düzenlenen ve bu yıl on üçüncüsü gerçekleştirilen “Hişt Hişt Genç Sait Faik Öykü Yarışması Ödül Töreni” 17 Mayıs 2018 Perşembe günü, TİM Fettah Aytaç Salonu’nda gerçekleştirildi. Darüşşafaka Lisesi Müdürü Ayşe Görey’in açılış konuşmasından sonra, Sait Faik’in lise sıralarındayken kaleme aldığı ilk öyküsü olan “İpekli Mendil”in  kısa filmiyle konuklarımız ve öğrencilerimiz, Sait Faik’in ruh inceliğine, kaleminin kuvvetine görsellikle tanık oldular.

Genç Sait Faik Öykü Yarışması’nı İstanbul için başlatan ve daha sonra Türkiye’ye yayarak gelenekselleşmesini sağlayan, Darüşşafaka Türkçe Bölümü Eski Başkanı Gülsün Kaya, Üst Seçici Kurul Üyesi olarak yaptığı konuşmayla salondakilere duygusal anlar yaşattı.

Üst Seçici Kurul’un diğer üyesi, Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarı, Çeviribilim Akademisyeni Necdet Neydim de katılımcıların öyküleri üzerine yaptığı yorumlarla dinleyicilerin ilgisini çekti. Törenin ilerleyen dakikalarında 10.sınıf öğrencilerinden Muhammed Mustafa Özdemir, Beethoven’dan “Moonlight Sonata” ve Lucazs Michalski’den  “The Earth” adlı eserleri piyanosuyla çalarak herkese keyifli anlar yaşattı.

Törenin  bu yılki özel konuğu ise tiyatro, sinema ve televizyon oyuncusu Mert Turak oldu. Bu sezon İBB Şehir Tiyatrolarında sergilediği “Karıncalar Bir Savaş Vardı” adlı tek kişilik performansla Darüşşafakalı öğrencilerin de hayranlığını kazanan Mert Turak, okuduğu “Hişt Hişt…” adlı öyküyle Sait Faik’in dilinden genç yazarlara seslendi.

Mert Turak’ın öğrencilerle yaptığı hoş söyleşinin ardından yarışma sonuçların açıklanmasına geçildi.

Darüşşafaka Edebiyat Bölümü Zümre Başkanı Serpil Pazar’ın konuşmasıyla heyecanı daha da artan yarışmamıza bu yıl Türkiye genelinden 366 öykü katıldı. Bu öykülerin 75’i İstanbul’dan, diğerleri ise Anadolu’nun çeşitli illerindendi. Darüşşafaka Lisesi öğrencileri ise kendi içinde, yirmi üç öyküyle yarıştı. Darüşşafaka Eğitim Kurumları Edebiyat Öğretmenlerinden oluşan Ön Seçici Kurul ve Gülsün Kaya, Muzaffer Kale, Mehmet Zaman Saçlıoğlu, Necdet Neydim ve Nursel Duruel’den oluşan Üst Seçici Kurul’un büyük bir titizlikle incelediği öykülerden Türkiye genelinde,  İzmir Atatürk Fen Lisesinden “Falanca Bey’in Öyküsü” adlı eseriyle İlkim Sözer birinci, Hüseyin Girenes Fen Lisesinden “Kâğıt Olmadan Biz Üçümüz Neye Yararız?” adlı eseri ile Mert Yaradanakul ikinci ve Diyarbakır Bağlar İMKB Fen Lisesinden “Vazgeçmiyorum” adlı eseriyle Sidem Besta Türk üçüncü oldu.

Darüşşafaka Lisesinden ise “Servilerdeki Kuşlar” adlı eseriyle 10.sınıf öğrencisi Eray Çakar birinci, “Amaçsal Olarak Yalan” adlı eseriyle 12. sınıf öğrencisi Ecem Kaval ikinci ve “Müsaitlerde” adlı eseriyle 12. sınıf öğrencisi İlayda Salkım üçüncü oldu.

  1. Hişt Hişt Genç Sait Faik Öykü Yarışması Ödül Töreni öykü dolu bir yıl yaşanması dileğiyle sona erdi.

Ada Dijital Ajans