10. Liseler Arası Salih Zeki Matematik Araştırma Projeleri Yarışması’nın Ardından

Bu yıl 10. Salih Zeki Matematik Araştırma Projeleri Yarışması’nın final sergisi 21-22-23 Mayıs 2019 tarihlerinde Darüşşafaka Eğitim Kurumları Ayhan Şahenk Spor Salonu’nda geniş bir katılımla gerçekleşti. En son başvuruların 29 Mart’ta kabul edildiği yarışmaya 32 ilden 101 farklı lise ve toplam 132 proje başvurdu.

Bilkent Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ali Sinan Sertöz ile Prof. Dr. Azer Kerimov, ODTÜ ‘den Prof. Dr. Cem Tezer ile Doç. Dr. Ali Ulaş Özgür Kişisel, ODTÜ KKTC Kampüsünden Doç. Dr. Erhan Gürel’den oluşan jürinin ön seçimi sonucunda 21 proje finale davet edildi.

Final sergisinin açılışı Darüşşafaka Cemiyeti Kayıt Kabul Komisyonu Üyesi Sayın Beşir Özmen’in açılış konuşmasıyla başladı. Açılış töreninin son bölümünde Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nden, Çakılarası Matematik köyünün de kurucularından olan Prof. Dr. Mehmet Şahin Koçak “Salih Zeki ve Hamazasb Hâki Beylerin İlkokul Kitapları” isimli konuşmasını yaptı.

Etkinlik süresince jüri, yarışmacı öğrencilerle çok yoğun görüşmeler gerçekleştirdi. Bu sırada konuk rehber öğretmenler ile Darüşşafaka Lisesinin öğrencileri; Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Sayın Ayberk Zeytin’in gerçekleştirdiği “Geometrinin Tersi, Yüzü” adlı sunuma katıldılar.

Jüri sunumlarının tamamlanmasının ardından gerçekleşen Boğaz Turu ile öğrenci ve öğretmenler daha samimi bir ortamda bir araya geldiler.

23 Mayıs’ ta gerçekleşen ödül törenine Salih Zeki’yle aynı ismi taşıyan torunu Salih Zeki Sayar da katıldı. 10.sınıf öğrencimiz İlayda Öztürk, yaptığı Salih Zeki portresini, Salih Zeki Sayar’a hediye etti. Toplu fotoğraf çekiminin ardından program sona erdi.

Ödül kazanan projeler ve öğrenciler şöyle gerçekleşti:
Birincilik Ödülleri
MURAT MENTEŞE / ÖZEL DARÜŞŞAFAKA LİSESİ – “ASAL SAYILARLA BÖLÜNEBİLME KURALLARI” adlı proje ile Darüşşafaka Lisesi birincisi oldu.
OZAN KAYMAK – İBRAHİM SUAT EVREN / ÖZEL DENİZLİ KOLEJİ – “KATSAYILARI -1, 0, 1 OLAN POLİNOMLAR VE İLGİNÇ ÖZELLİKLERİ” adlı proje ile birinci oldu.
İkincilik Ödülü
HAKAN KARAKUŞ / ANTALYA BİLİM VE SANAT MERKEZİ “ÇEMBERLERİN PARÇALANIŞI” adlı proje ile ikinci oldu.
Üçüncülük Ödülü
H. ALPEREN GÖZETEN – HALİL ÖZKAN/ Özel Denizli Koleji – “A322405 SAYI DİZİSİ VE ÖZELLİKLERİ” adlı proje ile üçüncü oldu.

Teşvik Ödülü

MEHMET KOCA/ DENİZLİ ERBAKIR FEN LİSESİ– “CHEBYSHEV POLİNOMLARININ VE
CHEBYSHEV ÜÇGENLERİNİN KRİPTOLOJİDE KULLANIMI” adlı proje ile teşvik ödülünü aldı.

Genç Matematikçi Ödülü

MURAT YEŞİL – MUSA ÇİFTÇİ/ IĞDIR HAYDAR ALİYEV FEN LİSESİ – “DÜZGÜN ÇOK YÜZLÜLERDE
UZUNLUK BAĞINTILARI ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA” adlı proje ile genç matematikçi ödülünü aldı.
IĞDIR HAYDAR ALİYEV FEN LİSESİ’nden katılıp GENÇ MATEMATİKÇİ ÖDÜLÜ’nü kazanan grubumuz, ödüllerinin bir kısmını Darüşşafaka Cemiyetine bağışlamışlardır. Bu duyarlı ve nazik davranışlarından dolayı öğrencilerimiz Murat Yeşil ile Musa Çiftçi’ye ve danışman öğretmenleri Fatih Rıza Çelik’e sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz.

 

Ada Dijital Ajans